HAKKIMIZDA

Our English Language programs are designed to lead the language learner to fluency.

Founded 1993 in Chicago, IL
BIR Eğitim Merkezi 1993 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan beri akademik ve mesleki alandaki programlarını geliştirmekdir. BIR, 20 yılı aşkın süredir verdiği eğitimi tecrübesi ve her öğrenci ile birebir iletişimi özel bir yerde durmaktadır. BIR Eğitim Merkezi aşağıdaki kurumlarca tanınmaktadır:


BIR Training Center is nationally accredited by the Accrediting Council for Independent Colleges and Schools (ACICS) to award certificates. Founded in 1912, ACICS accredits institutions that offer programs in a variety of fields. It is recognized by the Council for Higher Education Accreditation (CHEA). In December of 2016, the US Department of Education (USDE) made the decision to no longer recognize ACICS as an accreditor. Loss of ACICS recognition by USDE may have an adverse impact on our students. ACICS is currently appealing this decision and, on March 31, 2017, ACICS filed a motion for summary judgement in U.S. District Court. Even though ACICS is appealing the decision, BIR Training Center started the necessary steps to obtain accreditation through another agency.

NAFSA: Uluslararsı eğitimciler derneği, uluslararası eğitime adanmış önde gelen meslek birligi.


Illinois Board of Higher Education: Liderlik, asistanlik, kaynak ve danışmanlık sağlayarak her öğrenciyi kariyerlerine ve lise sonrası sertifika programlarına başarı ile hazırlar ve böylelikle ilçe ve okullarla sorumluluğu paylaşır.www.ibhe.org 217.782.2551.


TOEFL iBT®  
Sağlam araştırmalara dayanan önerilerle, eğitimde dünya çapında eşitlik ve kaliteyi ilerletmek.

Gre, TOEFL and TOEFL iBT are registered trademarks of Educational Testing Service (ETS) in the United States and other countries. PRAXIS and THE PRAXIS SERIES are trademarks of ETS. BIR training Center is entirely responsible for the content of this website.

If you are interested in living and studying in Chicago, please click the apply button or call us at 773-866-0111

Skype with BIR's Student Relations Specialists